skladovanie chleba

Ako najlepšie skladovať chlieb?

Priebežne sa k nám dostávajú informácie od našich zákazníkov o tom, ako skladujú chlieb. Každý to má naozaj inak. Niekto nedá dopustiť na mraziak, iný by chlieb do mrazničky nedal ani za milión. Jeden je za chladničku, ďalší za chlebník. Vegán nechce používať vrecká napustené včelím voskom, ekológ je proti plastovým vreckám. Ďalší premenlivý parameter je domáce prostredie – u niekoho je celoročne sucho, niekto má problém s vlhkosťou. Niekto má v byte chladno, iný prekuruje. Preto som spísala možnosti uskladnenia chleba. Určite si niektorú vyberiete ;-).

Papierové vrecká

Sú výborné na prenos chleba z obchodu domov. Ak máte doma sucho, v samotnom papieri chlebík rýchlo vyschne.

Mikroténové vrecká

Pre ekológov neekologické. Kôrka rýchlejšie zmäkne. Ak používate mikroténové/plastové vrecká, na každý chlieb použite nové vrecko. V už použitom vrecku sú spóry mikroorganizmov, ktoré môžu „naočkovať“ čerstvý chlieb a ten môže rýchlejšie splesnivieť.

Ekologické/kompostovateľné vrecká

Sú vhodné na prenos chlebíka z obchodu domov a na krátkodobé uskladnenie. Hoci tieto vrecká vyzerajú ako plastové, sú priedušné a chlieb v nich rýchlo vysychá.

Papier na pečenie

Na papieri na pečenie je tenká vrstva silikónu, a teda takýto papier sa správa podobne ako plastové vrecko – udrží vlhkosť. Niektorí naši zákazníci používajú papier na pečenie v kombinácii s uchovaním v chlebníku.

Látkové vrecká či utierky

Pri ich kúpe si zistite, či sú testované na styk s potravinami. Ono sa to nezdá, môžete si povedať, že načo testy, látka ako látka. No stretli sme sa napríklad s tým, že netestované ľanové vrecko púšťalo chlpy a na chlieb, pečivo, dokonca ani na sušené bylinky sa použiť nedalo. Hoci malo krásny vyšitý obrázok a výrobca písal, že jedine v jeho prírodnom vrecku môže pečivo dýchať a nesplesnivie. Mal pravdu. Nesplesnivie. Nikdy ho tam totiž nevložíte, ak nechcete mať pri jedení chlpy v ústach.

Látkové vrecká môžu byť z konope, ľanu, bavlny. Konope a ľan sa dajú dopestovať aj u nás, takže sú ekologickejšie ako bavlna. Niektorí naši zákazníci používajú kombináciu látkové vrecko alebo utierka vložené do mikroténového vrecka. V každom prípade treba látkové vrecko aspoň raz za dva dni vymeniť (a oprať), aby chlieb nesplesnivel. Ak chlebík v látkovom vrecku rýchlo tvrdne, skúste použiť dve vrstvy (dve utierky, dve vrecká).

Čo sa týka starostlivosti o látkové vrecká: ak nechcete, aby chlieb voňal po pracom prachu, používajte pracie prachy neparfémované, prípadne si vyrobte z mydla a kryštalickej sódy sliz na pranie alebo si vrecká vyvarte v hrnci s vriacou vodou.

Obaly s včelím voskom

Látka napustená včelím voskom (a rastlinnými olejmi) je obľúbeným baliacim prostriedkom nielen na chlieb. Je vhodné používať aj tieto obaly certifikované pre styk s potravinami. Obaly s včelím voskom kombinujú naši zákazníci s uchovaním v chlebníku. Do obalov s včelím voskom baľte len vychladnuté chleby. Teplé chleby môžu roztopiť vosk 😉

Chlebník

Niektorí zákazníci uchovávajú chlieb v chlebníkoch. Materiálov je opäť veľa: drevo, plast, kov (nerez), sklo, prútie, kamenina/keramika či ich kombinácie. Chlebník treba udržovať v čistote, opäť kvôli spóram mikroorganizmov. Ak máte v byte príliš sucho, v chlebníku chlebík rýchlejšie vyschne a ak máte vlhko, môže rýchlo splesnivieť. Ak vám chlebník samotný nevyhovuje, skúste ho skombinovať napríklad s látkovým vreckom.

Mraznička, chladnička

Chlieb najčastejšie uchovávame pri izbovej teplote. Naši zákazníci uchovávajú chlieb aj v chladničke a na dlhodobejšie uskladnenie (niekoľko týždňov) používajú mrazničku. V chladničke sa môže chlebík rýchlejšie drobiť (podľa technológov pri chladničkovej teplote chlieb rýchlejšie starne).

Ak si chcete uchovať chlieb na niekoľko týždňov, ideálne je zamrazenie na -18 °C a menej, čo je bežná teplota domácich mrazničiek. Niekto povie, že chlebík stratí svoju energiu, niekomu mraznička odvedie skvelú prácu. Chlebík je možné uložiť do mrazničky vcelku, prípadne rozkrojený na polovice či štvrtiny. Vhodné je aj nakrájať si vychladnutý chlieb na krajce, vložiť do mikroténového vrecka a podľa potreby pred konzumáciou vybrať potrebný počet krajcov. Nechávame rozmraziť mimo vrecka. Čím čerstvejší chlieb zamrazíte, tým čerstvejšie bude chutiť po rozmrazení. Rozmrazený chlieb je potrebné skonzumovať čo najskôr.

Suchý chlieb

Naše praprastaré mamy piekli veľké pecne – 2- až 5-kilogramové. Čím väčší peceň, tým dlhšie si uchová vlhkosť. Občas sa stane, že chlebík vyschne, niekedy až „na kosť“. Moja takmer 90-ročná suseda mi rozprávala, že starí ľudia si zvykli stvrdnutý chlieb rozmočiť v mlieku, vode alebo polievke a takto ho zjedli. Chlieb nikdy nevyhadzovali. Kto má hospodárske zvieratá (ovce, kone), vie, ako sa idú za suchým chlebom „utĺcť“. A takýmto tvrdým suchým chlebom ako pamlskom nepohrdne ani pes.

Neexistuje jeden najlepší spôsob uskladnenia chleba, ktorý bude fungovať pre každého. Každý nech si vyberie to, čo vyhovuje práve jemu, jeho domácnosti a jeho chlebu. Vlastná skúsenosť je v tomto na nezaplatenie.

Kvalita chleba

Na uskladnenie chleba vplýva aj jeho kvalita. Čím kvalitnejší chlebík uchovávate, tým dlhšie vydrží. „Priemyselné“ chleby zvyčajne nie sú vhodné na dlhšie uskladnenie. Majú kratší výrobný cyklus – používa sa droždie namiesto kvasu, v chlebe môže byť (legálne) určité percento starého chleba (samozrejme takého, ktorý neopustil výrobu, len sa proste nepredal), používajú sa enzýmy a rôzne (povolené) prídavné látky, aby mal chlieb vlastnosti požadované zákazníkom či výrobcom a zároveň bol rýchlo hotový. Hovorí sa, že „čas sú peniaze“. Kvas je však nenahraditeľný. Jeho neprítomnosť a urýchľovanie technologického procesu zhoršuje kvalitu koncového výrobku. Písala som o tom už v tomto článku. „Novodobé“ rýchlo vyrobené chleby rýchlejšie plesnivejú, skôr sa mrvia, môže byť v nich silnejšie cítiť droždie…

Ak uchovávate chlieb spôsobom, ktorý som v tomto článku nespomenula, môžete sa s ním podeliť na facebookovej stránke našej pekárne 🙂

Mamajza

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *